"KAJA-kaja-kaja ... "

Artiklid muusika tegemise ja vahendite kohta

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

"KAJA-kaja-kaja ... "

Postitus Postitas raen »

Reverb on tarkvaralistest efektidest üks kõige suurem ressursiröövel. Enamasti õnnestub neid arvutis korraga käima tõmmata vaid mõned ja edasi on juba masinal hing kinni. Seetõttu püüavadki programmeerijad sageli leida kompromissi soundi kvaliteedi ja arvuti koormamise vahel. Mille järgi aga tunneb ära hea reverb-plugina?


Mina hindan reverbe nende naturaalse kõla järgi. On öeldud, et hea reverb-efekt on selline, mida sa soundis õieti ei pane tähelegi. Märkad alles siis, kui selle välja lülitad. Hea reverbi kõla on nii loomulik, et ta sulandub soundiga justkui ühte. Viletsatele reverbidele on aga iseloomulikud võõrad kõrvalhelid ( näit. Logic 5.5-e native reverbidel oli kõigil juures nii ebameeldiv "tinisemine", et neid oli võimatu kasutada ) ja kaja vaibumisel selle kuuldav loopimine. Ehk siis, kokkuhoiu mõttes pole hajumine algusest kuni täieliku vaikuseni tervikuna moduleeritud, vaid on valmis kirjutatud ainult üks jupp, mis siis kordudes hajub. See on eriti märgatav, kui kaja üsna pikaks ajada.


Enamasti on iga sekventseriga komplektis vähemalt üks reverb-plugin ja ka eraldi VST ning directX versioone on külluses liikvel, paljud ka suisa tasuta.


Minule aga sümpatiseerivad väga Poola tarkvarafirma PSP asjad, seega pole imestada, et soetasin endale muuhulgas nende reverb- plugina EasyVerb. See sõna "easy" annab märku sellest, et tegu on lihtsa progega ja see on suur pluss. Nii mõnelgi reverb-pluginal on peal kümneid eri parameetreid, paraku ei viitsi aga mitte keegi neid kasutama õppida ja funktsioonide rohkus ajab asja mõttetult keerukaks.


EasyVerb emuleerib üheksat eri algoritmi, nende hulgas näiteks Room, Hall aga ka Plate ja Spring. Viimane on väga hea kitarridele. On ju üks õige kitarrivõimu reverb ikka alati vedrukaja!


Määrata on võimalik kaja pikkust ja sumbumistegurit, puhta ja protsessitud signaali suhet, väljundnivoo tugevust ning lõigata kõrgeid-madalaid sagedusi. Kui signaal läheb üle nulli, siis süttib punane tuluke.


Iga algoritmi juures on ka väike selgitav pildike selle kohta, milline on ruumi kuju, kus paikneb heli allikas ja kus "kuulaja". Väga cool!


Kõik on tõesti väga lihtne ja loogiline. Pole ühtegi üleliigset funktsiooni, samas on kõik vajalik olemas. Noh, kui väga norida, siis võiks siin muidugi olla ka pre delay funktsioon. See on siis see parameeter, mis piltlikult öeldes, määrab reverbi reageerimiskiiruse. Näiteks vokaali puhul on alati hea lisada reverb väikese hilinemisega, siis ei muuda see vokaali, eriti kaashäälikuid, häguseks. EasyVerbis on erinevatele algoritmidele erinevad parameetrid juba sisse programmeeritud, aga seda küllalt õnnestunult ja väikese proovimise järel leiab enamasti alati sobiliku. Algoritmid ise kõlavad täitsa OK, mida ongi oodata, sest PSP asjad on kõik väga kõrgelt hinnatud.


Kui aga veel otsida virisemiseks põhjusi, siis EasyVerb toetab küll ka 96 KHz taktsagedust, kuid ökonoomitamise huvides konverdib oma sees signaali ikka alla. Kui te, nagu ka mina, ei kasuta nii kõrgeid sagedusi, siis see pole mõistagi probleem. Ja muidugi pole see ka 96 KHz juures mingi kõrvaga kuuldav probleem, aga ikka oleks ju hea teada, et mingit liigset konvertimist ei tehta! Samas, kui palju me üldse teame sellest, mida pluginad meie muusikaga oma sees teevad? Mitte midagi!


Kokkuvõtteks võib aga öelda, et EasyVerb on üks väga praktiline ja kiiresti häid tulemusi andev reverb-plugin. Tõmmake endale demo ja kuulake ise! http://www.pspaudioware.com
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

Ostsin vahepeal endale Cakewalk Sonar 4 host-programmi ja sellega tuli kaasa Lexicon Pantheon LE reverb plugin http://www.lexiconpro.com/Omega/pantheon.asp See LE on siis veidi kohitsetud versioon. Noh, kõik me vast oleme kuulnud häid sõnu Lexiconi riistvaraliste efektorite kohta ja seda va Pantheoni ka väga kiideti "Future Musicu" ühes numbris. Minu hinnagu järgi aga kõlab see nagu üks tühi peldik ( sry ) ja EasyVerb on klassi võrra kõrgem asi. Päris julgelt.
Kasutaja avatar
valdek
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 80
Liitunud: 18 Okt 2004, 21:29

Postitus Postitas valdek »

Lugesin seda reverbi juttu siin ja mõtlesin kuidas hindad seda ,kas üks on hea ja teine mitte.Kas on kohe kuuldavalt vahe sees.Olen ka siin proovinud ühte ja teist,minuarust reverbid enamused ühesugused.Kui võibolla saaks kõrvutada mingi superhea ja tavalise siis ehk teeks vahet aga need mis siin meile taskukohased enamalt kõik vist ühesuguse kõlaga,erilist vahet küll pole.No kui ikka ajakirjas kiidetud ju seal ikka professionaalid ka sõna võtavad ühe ja teise asja kohta ja ega ikka niisama ka kiideta ,kui asi väärt pole.Äkki tahad lihtsalt oma asja kiita :lol: See minu naiivne arvamus.Olen siin uurinud ühte ja teist,et omale ka midagi välja valida,sest mingit hunnikut reverbe pole ju mõtet omale kokku ajada.Eks samas tule ka kuulata teiste nõuandeid,kes juba asja kasutavad ja mingid kogemused on.Niiet minu mõtteavaldusi siin ei maksa väga tõsiselt võtta,need lihtsalt heietused aga noh mingi iva ikka on ka.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

Hei, Valdek!
Ometi võttis keegi sõna!!!! Egas need minu kirjutised siin pole mingi absoluutne tõde, vaid vastupidi, KÕIK PEAVAD siin oma arvamust avaldama :)

Aga sulle vastuseks ...

1. Eks "Future Music" ole ju kommertsväljaanne ja päris sõltumatu ehk pole.
2. Mis üldse on "hea" või "halb"? Üks võtab naiseks Mari, teine Manni ja mõlemad on rahul ... ( ja võibolla hiljem hakkab hoopis Kati meeldima :wink: )
3. Minu jaoks on oluline lihtsus ja kiire hea tulemus. Ma ei oska ega viitsi jännata keeruliste menüüde ja parameetritega. Selles osas on EasyVerb mulle just see õige - ühendan külge, pisut kruttimist ja asi kombes!
4. Üleüldse, reverb pole minu käsitluse järgi mingi "võtmeküsimus". Ehk siis - mida vähem reverbi ja harvemeni, seda parem on.
5. Eks ma kiidan ikka seda, millega tõesti rahul olen. Olen siin küll ja küll mõttetuid oste ka sooritanud. Näiteks see drummisoundide refill, mida siin samas jutukas müügiks pakun ...


Aga taaskord - sõbrad, avaldage julgemalt OMA arvamust. Ei ole olemas üht ja ainust TÕDE ning omavahel vaieldes saame kõik targemaks
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

Hea uudis PSP EasyVerb`i kasutajatele - väljas on uus beta versioon. Uudiseks, lisaks nipet-näpet parandustele, on see, et nüüdsest jääb ära DirectX tugi, küll aga on lisatud reverbile pre delay funktsioon. Ja viimasest on mul küll väga hea meel.
Vasta