Stuudiomonitorid?! Aga mul juba on äge Sony musakeskus!

Artiklid muusika tegemise ja vahendite kohta

Moderaator: Moderaatorid

Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Stuudiomonitorid?! Aga mul juba on äge Sony musakeskus!

Postitus Postitas raen »

Küllap on iga kodune musategija kuulnud sellest või ka näinud, et profistuudiotes on lisaks muule spets kolale ka erilised kõlarid, mida kutsutakse nearfield monitors. OK, arusaadav, et midagi pole tehtud niisama, vaid oma kindla põhjusega, aga siiski, mille poolest on nimetatud stuudiomonitorid siis head?

Erilised on stuudiomonitorid selle poolest, et need on ehitatud olema võimalikult "sirge" sagedusribaga, ehk siis n.ö ausad. Kui suvaline koduseks kasutamiseks mõeldud hi-fi kõlar "parandab" soundi - tõstab madalaid ja kõrgeid sagedusi ning ühtlasi ka kompresseerib signaali, siis stuudiomonitorid on palju neutraalsemad. Võiks isegi öelda, et läbi stuudiomonitoride on muusikat ebamugav kuulata, sest see kõlab kuivalt ja steriilselt. Aga see on hädavajalik, sest ainult nii on miksimisel täpselt kuulda loo kõik aspektid ja detailid. Kuidas saaks näiteks muidu hinnata, kui palju panna kompressiooni, kui kõlar juba ise kompresseerib?

Sõna nearfield annab märku sellest, et kuulaja asub monitoridele tavaliselt küllalt lähedal, näiteks ainult meetri kaugusel. Selline küllalt lähedal asumine tagab selle, et helitugevus ei pea olema suur, mis omakorda tagab selle, et sinu musa peegeldub vähem tagasi ruumi seintelt, mis jälle omakorda tagab selle, et tekib vähem miksimist segavaid sagedusi ja moonutusi. Taaskord erinevus tavaliste kõlaritega - need on enamasti ehitatud kaugemalt kuulamiseks ja õige sound koondub ehk alles toa keskele. Korraliku soundi saamiseks pead tugevust lisama aga siis hakkab juba terve tuba kaasa mängima. Kas sinu tuba on spetsiaalselt summutatud? Ega ole ju! Lagi, põrand, kapp, riiul - kõik kõlavad kaasa ja moonutavad tõde. Stuudiomonitoride puhul oled aga sisuliselt peadpidi nende vahel ja ruumikõla on küllalt vähesegav.

Siit tekib aga küsimus, miks ei saa miksida kõrvaklappidega? Aga sellepärast ei saa, et sa miksid ju musa ikka peamiselt inimestele, kes kuulavad seda mitte klappidest vaid kaugemalt. Helipilt läbi kõlarite ja klappide erineb suuresti, eriti näiteks stereo panoraami osas. Kui läbi kõlarite kuulates jõuab signaal MÕLEMAST kõlarist MÕLEMASSE kõrva, siis klappide puhul on signaalid eraldatud ja see kõlab hoopis teisiti. Sama ka sagedustega - füüsiliselt peaga ühenduses olev kõrvaklapp annab hoopis teisi sagedusi, kui eemal kõlav kõlarite paar. Ehk moraal - kõrvaklapid on head selleks, et kuulata detailselt materjal üle, kas ehk pole kusagil mõnd apsu, aga miksitakse-masterdatakse ikka läbi monitoride.

Teine mõte, mis ehk tekkida võib, on selline - kui minu musa kuulavad inimesed nagunii läbi "tavaliste" kõlarite, kas siis ei peaks miksima ka läbi tavaliste kõlarite? Mõttekäik on õige, aga vastus on siiski teine - stuudiomonitoride kasutamise puhul on väga oluline õppida oma monitore tundma, harjutada kõrva nende kõlaga. Õppida kuulma, mis moodi peab musa kõlama läbi sinu monitoride, et see kõlaks hästi ka läbi "sanga", boomboxi, ööklubi PA, autos jne. Siit taas moraal - nagunii tuleb ühe loo miksimise juures kontrolli mõttes läbi proovida kõik võimalikud erinevad kuulamistingimused, aga põhitöö käib ikka läbi stuudiomonitoride. Ainult need on piisavalt neutraalsed, et iga muudatus, mida sa oma musaga teed, kohe ka ÕIGESTI kuulda oleks. Kui palju midagi teha, see oskus tuleb alles koos kogemustega.

Stuudiomonitoride vajalikkust on rõhutatud pea kõikjal, kus aga miksimisest juttu on. Pidasin ka ise varem spets monitoride omamist liigseks luksuseks. Need on ju suhteliselt kallid asjad. Aga kui on ikka soov musaprodutsiooniga tõsisemalt tegeleda, siis varem või hiljem tuleb stuudiomonitorid ikka osta. Pääsu pole :)

Mina valisin endale M-Audio BX-5 http://www.m-audio.com/products/en_us/BX5-main.html. Esiteks pole need nii väga hirmus kallid, teiseks said need ühes ajakirja "Future Music" monitoride testis küllalt kõrge hinnangu osaliseks. Kolmandaks on need aktiivmonitorid, ehk siis ühendad need kohe arvuti väljundisse. Nii nagu aktiivmonitoride puhul ikka, on kõrgete ja madalate jaoks eraldi võimendi. Lisaks on veel rida sagedusfiltreid, et neid monitore paremeni sinu vajaduste ja ruumiga sobitada. Cool!
Kasutaja avatar
valdek
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 80
Liitunud: 18 Okt 2004, 21:29

Postitus Postitas valdek »

Tore,et jälle üks hariv artikkel juures.Käin juba peaaegu iga päev vaatamas,ehk on midagi uut.Selle artikli puhul nagu ei osakgi midagi küsida,kõik on ilusti ja lihtsalt seletatud. :) Ühele asjale nagu jäi mõte pidama.Kui stuudi kõlarid on nagu öelda -ausad,siis kas pole oht ,et mõne asjaga nagu üle pingutad.Näiteks bassiga kuulad,et kuidagi lahja ja paned juurde ja kui sama asja nüüd kuulata läbi sanga näiteks,kus asi ise juba bassi ülesse pussib,kas pole oht et saab nagu ülevõimendatud bass ,et noh bassi saab palju olema.Kas need proportsioonid jäävad ka edaspidi paika mis stuudikõlaritest kostub,või võib ka oht olla et oled asjaga üle pakkunud.Kas siin ongi see tunnetuse värk,et peab oma monitore tundma õppima,et valitseb oht ülepakkumisega. :?:
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

Aitähh kiitmast! Eks ma ise ka õpin iga päev midagi juurde ja kui koguneb miskit, mida teistega jagada, siis seda ka teen :)

Stuudiomonitoride koha pealt hoidsin seni suu kinni, sest endal neid polnud ( raadios, tõsi, küll on ) ja põhjalikum kogemus seega puudus. Nüüd aga võin küll täie häälega öelda - ärge jamage nende hi-fi kastidega! Raiskate ainult aega. Koguge parem see 6-8 tuhat krooni ja ostke endale kastid, mis selle töö jaoks mõeldud. Vahe "tavaliste" kastidega on kohe hoomatav, uskuge. Sa reaalselt kohe KUULED, kui mõnd efekti lisad või näiteks sagedusi muudad. Kõik reverbide hajumised jne. on peensusteni kuulda. Tavaline hi-fi kast väiksemaid muutusi ja peenemaid nüansse ei edasta.

Aga taaskord - ka kõige kallim stuudiomonitor ei keera ise soundi. Ta vaid võimaldab sul täpsemeni kuulda, kuidas asi kõlab. Kõigepealt tuleks uutest monitoridest läbi käiata suur hulk profi CD-sid, et kõrv harjuks ja õpiks eristama, kuidas kõlab HEA musa ( sageduskarakteristika osas ) läbi sinu monitoride. Siis püüad oma musa samasuguseks teha ja ongi asi OK. Sama ka bassisagedustega - võrdled mingit profi asja oma musaga ja püüad bassid samale tasemele miksida. Kui sa tead, milline on see ÕIGE bassisound sinu monitorides, siis sa üle ( või ala ) pingutada ei saa. Küll aga võib seda juhtuda tavaliste hi-fi kastide puhul, mis ei edasta helipilti piisavalt adekvaatselt.

Bassidega on aga veel oma stoori. Minu monitoride alumine piir on paberite järgi 56 Herzi. Selge see, et nearfield-tüüpi monitorid, mis on reeglina küllalt väiksed, üleüldse eriti madalat bassiotsa hästi edastada ei suuda. Seega, kui sul on plaanis mingit eriti karmi madala jõminaga drum-n-bassi miksida, siis on selle jaoks spets supparid olemas. Samas olen ka lugenud, et suppari oskamatu paigaldamine, reguleerimine ja kasutamine teeb kasu asemel pigem kahju. Seega mina, kes ma pooldan rohkem "klassikalist" miksimistehnikat ja kelle musa ei toetu väga madalate sageduste peale, lõikan julmalt 30-50 Herzi ja allapoole ära ning mure murtud. Või siis kasutan visuaalseid analüsaatoreid ( näit. Har-Bal ) ja "vaatan", kas seal väga madalal ( mida ma ehk ei kuule ) jõmiseb midagi, või mitte.
Bladetone
Tegija
Tegija
Postitusi: 46
Liitunud: 13 Mär 2005, 21:39

Postitus Postitas Bladetone »

mackie 824 on hetkel vist kõige kuulsam monitor, küll olen foorumeid külastanud ja kiidetakse neid taevani, on ta suht standard stuudiotes kasutatav kõlar, no hind on ka vastav kuskil 10K tükk.
Tahaks neid nii väga kuulda küll, mis nendes siin on.

Ise tahaksin hetke Alesise M1 active MK2'si.Ca. 7,5k paar
Kait
Algaja
Algaja
Postitusi: 6
Liitunud: 02 Juun 2005, 11:26

Postitus Postitas Kait »

mul tuttav väidab, et tal on umbe head kõlarid, ning see artikkel oli suuremas osas üldistamine ning väidab et sa pole eriti kokku puunud tavakõlaritega. lisaks veel :

Artikkel:Erilised on stuudiomonitorid selle poolest, et need on ehitatud olema võimalikult "sirge" sagedusribaga"

"järelikult on mul monitorid"
"37Hz-20kHz(-3db) see tähendab seda, et riba on sirge 37-st hertsist kuni 20 kilohertsini, omades selle vahemiku kõige alumise ja kõige ülemise joone vahel helitugevuse erinevust 3db: see on praktiliselt sirge

"ja ka et kust sa aru saab et basse kõlaril kompressitakse?"

"seal foorumiartiklis mõeldi seda kõrvale paremaks tegemist kusjuures minu arust hoopis nii, et kõlarites on tahtlikult keskmisi sagedusi langetatud
keskuse kõlarid teevad kõik sellist umbaumba häält
ehk siis bassi sitaks, aga muud midagi pole"


ühesõnaga, mida peaks ütlema, et ta saaks aru erinevustest tavakõlari ja montirori vahel.

Tänud (tahaks vaidlust ära lõpetada. krt hea et kättpidi kallale ei ole vee läinud)
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

Erinevust tavakõlari ja stuudiomonitori vahel tajud ikka kõige paremeni siis, kui teed vahetult A-B testi. Mul on see võimalus täitsa olemas aga pean tunnistama, et ma lihtsalt EI SUUDA oma Audeseid ( mis kunagi tundusid ikka väga hinnalised ja head kõllid olema ) kuulata. Mitte minutitki!

Sest nende sound on lihtsalt jube - kuidagi eriliselt nudi ja puine. Täiesti puudub konkreetsus ja selgus. Seda muidugi M-Audio monitoridega võrreldes ( mis on ju omakorda stuudiomonitoride hulgas ikka suht laiatarbekaup ), arvan, et kui võrdlusmoment puuduks, ajaks ma ehk sama juttu, et "küll need Audesed on ikka head!" :D

Mul on läbi aegade olnud päris mitmeid kõlareid, alustasin vene S-30-netega, siis olid lätlaste mingid jube võimsad Radiotehnikad ( vist oma 250 Watised ), siis ostsin rootslaste JWS kõllid ( küllalt kallid olid, vist 3000 krooni tükk, kullatud ühendused jne ), vahepeal oli veel midagi, enam ei mäletagi mis asjad.

Audesed ostsin aga just stuudiotöö jaoks.

Milleks need mõistagi absoluutselt ei sobi, nagu ma hiljem õppisin :D

Tavakõlarite kompressioon väljendub selles, et läbi nende kuulates on kõik musa ühesugune - pead tegema ikka küllalt suuri muutusi oma miksingus, et need ka KUULDA oleks. See, kui manuaalis on kirjas, et sagedusriba olevat praktiliselt sirge, on muidugi tore lugeda, eks paber kannatab ju kõike.

M-Audiotega sain kummagi monitoriga kaasa just selle konkreetse monitori test-graafiku ja see on paraku kõike muud, kui sirge. Ja neilt graafikutelt selgub, et mu monitorid on ka pisut erineva sageduste esitusega. Mis on mõistagi loomulik, sest ei suudeta ju kahte mutritki täiesti sarnast teha.

Aga monitorid on vähemasti ÜRITATUD VÕIMALIKULT neutraalsed teha, erinevalt tava-kõlaritest, mis tahtlikult pushivad madalaid ja kõrgeid, et melomaanil oleks sünge tümakat nautida.

Mis ise-enesest pole ju halb, sest eks mul ole ka auto CD-l kõrged-bassid alati põhjas. Aga autos ma ju ei miksi, vaid ainult testin.
Muhv2003
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 62
Liitunud: 14 Jaan 2006, 11:43

Monitorid

Postitus Postitas Muhv2003 »

Enne monitor k6laeri osta tasuks pikemalt uurida nende tausta, st mida on teadjad nende kohta 8elnud. Infot saab ntx Future Music jaComputer music vanadest artiklitest kus on enamik stuudio kila kola 2ra testitud ja antud korralik ylevaade toote headest ja halbadest kylgedest ning ka l6plik hinne. Ise kasutan Tapco S5 monitore ja soovitan neid k6igile, (http://www.tapcogear.com oli vist see kodukas neil), tegemist on niisiis Mackie firma disainitud monitoridega ja hinnaklass on soodne (u.5000-6000 kr paar). Ideaalne monitor algajamale ja ka profimale muusika tegijale.
sethh
Tegija
Tegija
Postitusi: 43
Liitunud: 26 Jaan 2006, 22:09

Postitus Postitas sethh »

...
Viimati muutis sethh, 19 Juul 2010, 12:23, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

Kõige targem oleks sul muusikakeskuse EQ päris välja lülitada. Kui seda teha ei saa, siis pane kõik neutraalse peale.

Edasi pead õppima tasapisi "ära kuulma", milline on sinu süsteemi sageduskõver ehk siis milliseid sagedusi see esitab paremeni, milliseid halvemeni ja vastavalt ka oma musas muudatusi tegema. Ja ära unusta, et seinad ja mööbel mängivad ka kaasa.
Kasutaja avatar
StargateMax
Äss
Äss
Postitusi: 358
Liitunud: 18 Sept 2005, 16:59

Postitus Postitas StargateMax »

Ütleksin ka sõna sekka:
Mul nimelt on hetkel eriti odav värk siin. Võite julgesti naerda ka.
Musa teen Philips'i klappidega, "monitorideks" on siis odavad Genius'e arvutikõllid, vahepeal lasen ka läbi kahe S-90, et paremat häält (loe: bassi) kuulda, ja viimaseid võimendab telekas(!)...
Telekasse läheb signaal järgmist rada pidi: arvuti väljundist jookseb juhe dvd/vhs-combo audio-sisendisse, sealt panen AV3 peale ja telekal on siis sinine pilt ees ja nii ta siis häält teeb ja päris valjusti, enne, kui võim moonutama hakkab!

Aga küsimus siis selline, et kuna need arvutikõllid (Genius) on 1-ribalised ja viletsad, heli on EQ-ga "heaks" painutatud, sest ilma selleta pole suurt kõrgeid ega bassi; kas ma peaksin siis EQ välja lülitama? Või üldse unustama monitoorimise läbi nende kõllijunnide? :roll:

PS. Eks mul on siin "vaba mikrofoni" alafoorumi all paar lugu saadaval, need on just selle tehnikaga tehtud.
Project X
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 215
Liitunud: 09 Aug 2005, 16:01

Postitus Postitas Project X »

Tegelt kogu tõde seiseb selles kui hästi sa oma tehnika omadusi tead. Mul endal oli varem terve tuba kõlle täis. Mõned supparid ja igasuguseid muid kõik eri parameetritega. Kogu mix sai alati kõlalt "thin" minul kõlas hästi teistel mitte. Vihastusin ja müüsin kola maha alles jäi ainult musakeskus. Praeguseks olen ära õppinud selle eripära.
Sinu puhul on selline asi, et sul väga erinevate parameetritega asjad. Arvutikõllid millel pole bassi ollagi siis S90 millel on heli suht hea ja veel kõrvakad. Läbi erinevate heliallikate kuulates paned sa nn harjukeskmise helipildi. Kõlab läbi odavate kräppide hästi läbi S90 ja kõrvakates ka. Tänu sellele saadki sa oma mix'i suht hästi kõlama...
Tulevikus kavatsen ise osta korralikud monitorid ja sama võixid sa ise ka teha. Peale seda tuleb kindlasti pikk ümberharjumine...
Muhv2003
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 62
Liitunud: 14 Jaan 2006, 11:43

Soundi värk

Postitus Postitas Muhv2003 »

Igasugune kodu tava seade millest heli läbi laseb alandab helikvaliteeti ja lisab oma sahinaid juurde, arvan ma.
mxer
Tuntud tegelane
Tuntud tegelane
Postitusi: 21
Liitunud: 15 Juul 2005, 21:30

Postitus Postitas mxer »

mul on lähiajal kaa plaan monitore ostma minna ja selle jaoks on u6000-7000 krooni. oskab keegi midagi soovitada?

kuskil ma nägin siin foorumis varem midagi selle kohta, monitorid tahavad ka spetsiaalvõimendust. mis värk sellega on?
raen kirjutas: Bassidega on aga veel oma stoori. Minu monitoride alumine piir on paberite järgi 56 Herzi. Selge see, et nearfield-tüüpi monitorid, mis on reeglina küllalt väiksed, üleüldse eriti madalat bassiotsa hästi edastada ei suuda. Seega, kui sul on plaanis mingit eriti karmi madala jõminaga drum-n-bassi miksida, siis on selle jaoks spets supparid olemas. Samas olen ka lugenud, et suppari oskamatu paigaldamine, reguleerimine ja kasutamine teeb kasu asemel pigem kahju. Seega mina, kes ma pooldan rohkem "klassikalist" miksimistehnikat ja kelle musa ei toetu väga madalate sageduste peale, lõikan julmalt 30-50 Herzi ja allapoole ära ning mure murtud. Või siis kasutan visuaalseid analüsaatoreid ( näit. Har-Bal ) ja "vaatan", kas seal väga madalal ( mida ma ehk ei kuule ) jõmiseb midagi, või mitte.
minu puhul on nii, et teen just musa, kus on palju madalaid sagedusi, on see bassiprobleem tõsine?

kui keegi viitsib, mulle teadmatule seletada, siis tänud.
Project X
Moderaator
Moderaator
Postitusi: 215
Liitunud: 09 Aug 2005, 16:01

Postitus Postitas Project X »

Ise sain paar päeva tagasi M-Audio BX5a monitorid kätte...ei ütlex, et madalatega probleeme - pigem on need paremini piiritletud ja alluvad paremini kontrollile. Samas heli on täiega harjumatu.

Müügil on ka aktiivseid monitore kuhu on võimendi sisse ehitatud...soovitan neid vaadata :)
mxer
Tuntud tegelane
Tuntud tegelane
Postitusi: 21
Liitunud: 15 Juul 2005, 21:30

Postitus Postitas mxer »

see bx5a on mulle endale ka silma jäänud. see on ju ka aktiivmonitor, kui ma kodulehelt õieti aru sain?
Vasta