"Igaühel oma pill, sellel mängib tiri-lill ..."

Artiklid muusika tegemise ja vahendite kohta

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

"Igaühel oma pill, sellel mängib tiri-lill ..."

Postitus Postitas raen »

Eesti rahvalauludes on ikka tõetera sees :) Alljärgnevalt tuleb juttu virtuaalsetest muusika-instrumentidest

PC arvutis muusikat tehes saab valida põhiliselt kahe virtuaal-instrumendi formaadi vahel - DX (mida toetab näiteks Cakewalk) ja VST (mida soosib näiteks Steinberg). Üldiselt on VST formaat rohkem levinud. Tegijamad sündid on aga korraga nii VST kui ka DX formaadis. Kasutaja jaoks pole eri formaatidel muud olulist vahet, kui et peate instrumenti soetades olema eelnevalt veendunud, et teie sekventser seda ka toetab. Paremad sekventserid toetavad korraga mõlemaid formaate. Täiuslikumad softsündid toimivad vahel ka täiesti omaette, sekventserist sõltumatult ( standalone )

Olgu siis pill ise mis formaadis tahes, heli tekitamiseks sellega on kaks põhilist meetodit :

ESIMENE meetod on puhas helisüntees, heli genereeritakse virtuaalse ostsilaatoriga (tavaliselt on neid mitu) ja kogu sound sünnibki n.ö käigu pealt. Täpselt nii, nagu vanadel analoogsüntidel ja sageli emuleerivadki sellised virtuaalsündid vanu analoogsünte (näiteks Arturia Moog Modular). Aga mitte ainult, on olemas VÄGA ehedalt kõlav hammond-orel Native Instrumentsi B4, või näiteks elektriklaver EVP73 firmalt Emagic. Seega, ka kunstlikult tekitatud heli võib asendada edukalt naturaalset instrumenti.

TEINE meetod seiseneb selles, et reaalse pilli helist tehakse digitaalsed soundinäidised (sämplid) ja tarkvaraline instrument (ehk sämpler) kasutab siis neid oma töös. Vajutad klahvi alla ja kostub näiteks trompeti, viiuli või kasvõi laulja hääl. Sämplida saab ju kõike ja mida rohkem on tehtud erinevatest oktaavidest neid sämpleid, seda loomulikum on pilli kõla.

Sämpleid algmaterjalina kasutavad instrumendid jagunevad omakorda mitmesse rühma. Sampler on neist kõige täiuslikum, sinna saad ise suvalisi sounde laadida, nii kommerts- kui ka enda tehtuid, neid siis töödelda ja organiseerida oma äranägemise järgi. Teise rühma moodustavad sample-playerid. Need, nagu nimigi reedab, ainult mängivad valmis soundipankasid maha. Saad neisse omal algatusel laadida küll valmis "vabriku" sounde, aga oma tehtud sämplite kasutamisest ja sämplite peenemast organiseerimisest võid suu puhtaks pühkida. Kolmas rühm on ROMplerid. Need on siis instrumendid, mis mängivad maha sämplitud sounde, aga ainult neid, mis on juba vaikimisi konkreetse instrumendi "sees". Saad küll sounde editeerida, aga algmaterjali ( ehk siis sämplite ) juurde sul juurdepääs puudub ja sounde ise vabal valikul lisada ei saa. Tootja võib muidugi omal initsiatiivil seda algmaterjali laiendada, mille sa siis kas tasuta või raha eest oma ROMplerisse laed ( vahemärkusena olgu mainitud, et enamus riistvaralisi sünte on samuti oma tööpõhimõttelt ROMplerid )

Tundubki, et just tarkvaralised ROMplerid teevad viimasel ajal rohkesti ilma, selles mõttes, et neid tekib nagu seeni pärast vihma :). Eriti huvitavad on sellised, kus ei pesitse mitte ainult üksikud soundid, vaid terved sissemängitud riffid ja käigud ( on olemas nii trummi, kitarri, basskitarri kui ka teiste pillide "isemängijaid" ). ROMpleri tarkvara siis juhib neid eelsalvestatud faile selliselt, et hoia ainult näppu õige klahvi peal ja masin mängib õiges helistikus õige tempoga sinu soovitud instrumendi käiku. Nii võid näiteks akustilise kitarri saateakordide osa rahumeeli jätta masina hooleks. Vaata näiteks siia http://www.musiclab.com/products/realgtr_info.htm Annab VÄGA ehedalt kõlava efekti ( kuna kasutatakse ju PÄRIS kitarri soundi, mida on mänginud PÄRIS kitarrist ). Väga mugav, ainult et isikupära ja konkreetse loo ainulaadsus kipuvad muidugi kannatama. Ja veel, ROMplerid on ikka mahult päratu suured ka ( mõni neist on juba oma 32 giga! )

On ka olemas softsünte, mis ühendavad endas nii helisünteesi kui ka sämplingu meetodid.

Erinevate tüüpide head ja vead?

Teist meetodit, ehk siis sämplerit on hea kasutada naturaalsete pillide puhul. Näiteks kitarri heli kunstlikult sünteesida oleks ikka keerukas küll (kuigi seda on tehtud küll ja päris edukalt). Ka kõik puhkpillid, akustilised trummid jne. on sämpleri leivanumber. Erinevaid sounde saab osta, netist tasuta tõmmata ja ka ise sämplida. Puuduseks on see, et professionaalse kõla saavutamiseks peavad sämpli-failid olema üsna suured ja neid peab olema palju. Seega olgu kõvakettal rohkesti vaba ruumi. Ka op mälu kulub päris ohtralt. Isegi, kui sämpleid loetakse "käigu pealt" otse kõvakettalt ( disk streaming ), jääb vajadus mälu järgi ikka üsna suureks.

Esimese meetodi kasuks räägib see, et erinevaid sounde saab ise luua ainult virtuaalse instrumendi nuppe keerates. Meeldiva tulemuse juures saab nuppude asendi salvestada ja see info on imepisikese suurusega fail, seega pole kõvaketta ruumipuudust karta. Vingemad virtuaal-sündid, nagu näiteks Native Instrumentsi FM7, on võimelised tekitama väga erinevaid helisid, seega võib lõpuks olla sinu käsutuses tuhandeid erinevaid sounde ja kõvaketas on ikka pooltühi! Kuna aga heli tekitamine toimub selle meetodi järgi 100% reaalajas, siis peab protsessoril olema piisavalt jõudu (eriti, kui mitut sünti korraga jooksutada).

Softsünte kasutades ( ja üldse arvutiga musa tehes ) ei saa üle ega ümbert mõistest driver. Draiver on siis üks programmitükk, mis on tarkvaraliseks ühenduslüliks helikaardi, arvuti enda ja välismaailma vahel. Draiveri tüüpe on mitmeid, aga enamasti on iga vähegi parema helikaardiga kaasas spetsiaalselt selle kaardi jaoks kirjutatud ASIO-draiver ja just seda tulekski kasutada ( või ka näiteks WDM draiverit, kui kasutate Sonarit ). See tuleb siis lihtsalt (enamasti sekventserist) aktiveerida ja ehk ka veidi timmida, et süsteem kenasti jookseks. Õieti häälestatud draiver kindlustab selle, et sekventser töötab tõrgeteta ja latentsus on märkamatu. Latentsus e. latency tuleneb sellest, et igasugune signaali (olgu siis audio- või midisignaal) digitaalne töötlemine võtab aega ja tekitab väikese viivituse (taoline viivitus on tegelikult olemas kõigil digiprotsessoritel, ka näiteks kitarri efektipedaalidel, aga see on mõistagi surutud imepisikeseks). Arvutis kasutatavate softsüntide puhul väljendub latentsus selles, et vajutades klahvile, reageerib softsünt hetkelise hilinemisega. Kui arvutil on piisavalt protsessori jõudu ja mälu ( 1 giga võiks vähemasti olla ), siis on draiveri õige häälestuse korral see viivitus täiesti märkamatu.

Kokkuvõtteks võiks aga öelda, et juba täna on virtuaalsed instrumendid oma helikvaliteedilt traditsiooniliste riistvaraliste süntide ja soundimoodulitega võrdsed. Võimaluste ja kasutamismugavuse poolest aga ehk paremadki ( ei mingeid liigseid karpe-kaste ega ühendusjuhtmeid, kõik parameetrid sekventseris automatiseeritavad jne ). Hinnast ja uuendamisvõimalustest ma parem ei hakka rääkimagi :) See ON muusikategemise tulevik, selle poole liiguvad üha rohkem tootjafirmad ( võtame või näiteks E-MU ) ja sellesse tasub ka meil, muusika tegijatel, investeerida! Tarkvaraliste ja riistvaraliste instrumentide "sõda" on üks viimase aja menukamaid jututeemasid. Mina saan asjast nii aru, et riistvaralise tehnika pluss on see, et need on üldiselt pisut ehk lollikindlamad ( kuna spets tarkvara jookseb spets selle jaoks tehtud riistvara peal ) ja veel, et sul on võimalik kõike "käega katsuda". Ehk siis, erinevate tehnoloogiate eelistamine seisneb pigem subjektiivses suhtumises, kuidas sulle konkreetselt meeldib tööd teha, mitte aga mingites objektiivsetes asjaoludes. Ja, kui sul TÕESTI ei meeldi hiirega arvuti ekraanil möllata, osta MIDI controller saja nupuga ning kruti oma tarkvaralist sünti "füüsiliselt", nii et näpud villis! :D
Viimati muutis raen, 09 Aug 2005, 13:32, muudetud 3 korda kokku.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

Tegin siin vahepeal endale väikse naistepäeva kingituse :). Kingil on nimeks Vanquard - http://www.refx.net/pro_Vanguard.htm?lang=eng

Tegu on siis softsündiga, mis mõeldud küll ehk rohkem elektroonilise trance-musa tegemiseks, aga mis sobib muidugi ka milleks iganes. Masinas on 31 erinevat ostsillaatori tüüpi, kõiksugu vahvad mürad kaasa-arvatud. Tuleb tunnistada, et võrreldes Linplug Alphaga ei ole Vanquardi toon ehk nii pehme ja siidine, pigem võibolla pisut külm ja plastmassine. See-eest on sel aga rida muid omadusi, mis küünlaid väärivad.

Asja teevad põnevaks näiteks arpeggiator ja trancegate. Esimene siis keerutab ühest ( või mitmest ) noodist terve nootide valangu. Ehk siis piltlikult, hoiad ühte klahvi all, aga sünt mängib tervet sellest noodist tuletatud helide järjestust. Ise siis valid, kuidas täpsemalt see "noodirida" liikuma hakkab.

Trancegate on aga 16-sammuga sequencer, mis võimaldab siis muuta staatilise akordi pulsseerivaks. Taaskord, ise määrad, mis rütmimudeli järgi ja millise noodi-tihedusega liikumine toimub.

Neid mõlemaid funktsioone koos kasutades ja lisades veel on-board delay ja reverbi, võite juba arvata, et tulemus on vägagi efektne. Kuulake siit soundinäidiseid ja saate aru, millest ma räägin http://www.refx.net/soundshop.htm?lang=eng

Edasi - Vanquard võimaldab tekitada sounde, mis on eriti efektsed stereo-panoraamis. Kui nii mõnigi softsünt "laiendab" algse mono-signaali stereoks kasutades ainult chorus-efekti, siis Vanquardil on neid võimalusi rohkem. Esiteks saab ostsillaatorid ajada omavahel nihkesse, kasutades fat-nuppu ja see muudab helipildi tõeliselt "jämedaks". Soundi saab laiendada ka stereo-delay abil ( olemas on mitu algoritmi ). Ja veel on üks põnev funktsioon - spread. Kui seda peale keerata, siis hakkavad üksteisele järgnevad noodid ( või akordid ) kõlama vaheldumisi kord vasakult kord paremalt. Mida rohkem nuppu peale keerata, seda laiem panoraam. Väga cool, eriti kui samal ajal lisada ka fat ja delay ... :)

Praktiline on ka see, et sündil on üks main volume-nupp, mille keerad paika ja selle asend ei muutu sounde vahetades ( tõsi, kui uus soundi-pank masinasse laadida, siis sellega tuleb küll muutus kaasa )

Mis veel mulle meeldib, on see, et kõik nupud liiguvad sujuvalt ja neid on mugav reaal-ajas "tviikida". :) Kohe tunda, et loojad on selle peale spetsiaalselt aega kulutanud.

Kokkuvõtteks - Vanquard on softsünt, mis on võimalusterohke, aga samas väga loogilise ehitusega ja lihtsalt mõistetav. Kui olete tüdinenud staatilisest string-padidest ja tahate oma musale lisada mõned vinged liikuvad põhjad ( muudest synth-tüüpi soundidest rääkimata! ), siis Vanquard oma hinnaga on võitmatu :)

PS. reFX on VÄGA mõnusa asja-ajamisega firma. Tarkvara tootjate hulgas pole haruldane, et uut versiooni oma progele pead suisa meilitsi taga nõudma ( tootja kodukal on enamasti üleval ainult demoversioon ja täisversiooni-lingi nad lihtsalt "unustavad" sulle saata ). Vanquardi tegijatel on aga kodukal spets koht olemas, sinna pääsed oma koodiga alati sisse. Ja veel, ma TÕESTI ei salli keerulisi ja paranoilisi ( interneti teel ) autoriseerimis-protseduure ( Native Instruments, IK-Multimedia jne on siin tüüpilised "halvad näited" ), kus sinu sünt peab olema installitud samasse arvutisse, millega sa võrgus oled ja autoriseerid. Ja pärast siis näed kurja vaeva, et sünti oma ( mitte võrgus olevas ) musa-masinas käima saada. reFX on ka selles osas väga viisakas.
Viimati muutis raen, 10 Apr 2005, 21:17, muudetud 4 korda kokku.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

Mõtlesin, et mis see mõni eurokene siin ees või taga ja ostsin Vanquardile ühe soundipanga lisaks - Xenox Signature 2 Soundbank. Ja olen täitsa rahul! Väga ühtlane pakett, pea kõik soundid on inspireerivad ja kasutatavad. Ilmselt tuleb ka ülejäänud kolme panga tarbeks kukrut kergitada ...
Bladetone
Tegija
Tegija
Postitusi: 46
Liitunud: 13 Mär 2005, 21:39

Postitus Postitas Bladetone »

ma korra näppisin küll Vanguardi demot, mulle ta erilist muljet ei avaldanud, aga mis mulle praegu väga meeldib Linplugi super sünt Albino 2.

Ja nimelt mulle ei meeldi üldse need spectrasonicsu miljoni plaadi peal olevad sündid.Esiteks sööb ressurssi meeletult ja teiseks seal 6cd banku, sealt küll midagi üles ei leia.Atmposhericut isegi tegelt prooviks :oops:

Ja PSP on ikka hull firma, esiteks Vintage Warmer ja teine asi mis mul karbi lahti võttis on PSP nitro filtrisüsteem, pole sõnu lihtsalt, meloodiate ja taustade jaoks super.Enda preseteid pole veel jõudnud luua, aga proovisin kaasas olevaid preseteid ja mudisin neid, OMFG.
PS:Maailma parim ressursiröövel, üldiselt lasen kohe waviks, kui seda pluginat olen kasutanud,

Raen sa peaksid seda proovima ja sellest eraldi artikli kirjutama.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

Ma pole ka just eriti suur ROMplerite fänn ( mida ju kõik Spectrasonicsi asjad paraku on ). Nagu sa ütled, meeletud ruumi- ja ressursiröövlid. Pealegi on need väga äraleierdatud proged, seega mitte just enam väga originaalsete soundidega. Kõik ju kasutavad neid!

Albino2 on aga jah väga mitmekülgne sünt ja tõeliselt mõnusa siidise soundiga. Raudselt parema kõlaga, kui Vanquard! Aga kuna mul Linplugi Alpha juba on ja Albino on sisuliselt selle edasiarendus, siis olen esialgu ilma selleta rahul :) Ja tõtt-öelda, tundub, et need Vanquardi "kommerts-soundid" kõlavad ka märksa paremeni, kui need, mis tasuta kaasas.

Filtrite ( nagu PSP Nitro ) osas olen ma paraku veel üsna algaja. Tean, et nendega tehakse sada imet ära, aga ise väga kasutanud pole. Mul on küll olemas Frohmage, mis on tasuta plugin, mille saab siit http://www.ohmforce.com ja mida olen ikka mõnes kohas rakendanud ka, aga oleks vist aeg korralikumalt ära õppida. Kui viitsid, seleta.
Bladetone
Tegija
Tegija
Postitusi: 46
Liitunud: 13 Mär 2005, 21:39

Postitus Postitas Bladetone »

Ka mina pole veel seda veel ära õppinud ja häid preseteid loonud, aga põhmiõtt. käib asi nii et:
Screeni nupu alt Ops saad valida meelepärase effecti: HP; LP filter(ühesõnaga terve kari filtreid), Phaser, stereo enchancer jne .Nii envolepsi alt saab muuta decay'd, attacki jne, Lfo all saad muuta lainetüüpi.

Nii et edasi muidu tweak'da nuppe meelepärase effetiga, Feedbacki, depthi, et anda parem kõla.

Soovitan vaadata kuidas presetid on programmeeritud, et siis midagi kõrva taha panna.
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

Ostsin siis vahepeal Vanquardi soundivalikule lisaks veel ühe soundipanga - Bigtone Electronic Garden Soundbank. Ka see on täiesti OK. Suunitlus ehk küll rohkem pad-tüüpi soundidele, aga on ka muud.

Ja võib ainult imestada, milliseid vingeid sounde suudab elukutseline soundimeister ühest sündist välja võluda ...
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

Vanquardile tuli taas uus soundibank välja - "Bigtone Silicon Frontiers Soundbank"

Libistasin minagi see 20 eurot Nico Herzile, aga pean tõdema, et peale 4-5 väga ahhetava preseti midagi eriti uut küll pole ... :?
Seidy
Äss
Äss
Postitusi: 201
Liitunud: 01 Dets 2005, 18:59

Postitus Postitas Seidy »

Raen võiks näiteks nende bankidega väikseid demosi teha, et saaks aimu ka enne ostmist millest jutt käib
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Postitus Postitas raen »

Vanquardi kodukal http://www.refx.net on kõikide soundibankade demod olemas, aga paraku saad õige mulje ikka alles siis, kui presetid oma sünti laed. Selleks tuleb aga enne veitsa kukrut kergitada.

Eks ma teen "Märtsi" kasutades uusi sounde. :D
Ideed igatahes juba liiguvad ...
Muhv2003
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 62
Liitunud: 14 Jaan 2006, 11:43

Teema

Postitus Postitas Muhv2003 »

Proovige selliseid soft synte nagu Octopus , Feldspar ja sis muidugi Nrg. Kõiki neid ise kaiffin hetkel.
Kasutaja avatar
StargateMax
Äss
Äss
Postitusi: 358
Liitunud: 18 Sept 2005, 16:59

Re: Teema

Postitus Postitas StargateMax »

Muhv2003 kirjutas:Proovige selliseid soft synte nagu Octopus , Feldspar ja sis muidugi Nrg. Kõiki neid ise kaiffin hetkel.
Aga mis tüüpi häält need teevad? Kuhu sobivad? Trance? Või on ka pehmemaid ja mahedamaid pad-hääli? :)
Nimekiri läks liiga pikaks, seega: https://equipboard.com/stargatemax
stargatemax.com
Kasutaja avatar
StargateMax
Äss
Äss
Postitusi: 358
Liitunud: 18 Sept 2005, 16:59

Postitus Postitas StargateMax »

Hmm, ma sain paar Vanguardi soundibanka ja proovisin neid sisse laadida, aga võtab ainult esimese hääle sisse, ülejäänud on ikka originaalid. :?
Pidi ju 128 häält olema, mitte 1! Ja isegi üks tuttav, kellel on pira-sünt, sai neid laadida. Äkki teen midagi valesti?
Nimekiri läks liiga pikaks, seega: https://equipboard.com/stargatemax
stargatemax.com
Seidy
Äss
Äss
Postitusi: 201
Liitunud: 01 Dets 2005, 18:59

Postitus Postitas Seidy »

oled sa kindel et sa vajutasid ikka load bank mitte load preset? :roll:
Kasutaja avatar
StargateMax
Äss
Äss
Postitusi: 358
Liitunud: 18 Sept 2005, 16:59

Postitus Postitas StargateMax »

krt küll :D Nüüd sain! Ma polnudki enne peale originaalhäälte muud kasutanud...
Nimekiri läks liiga pikaks, seega: https://equipboard.com/stargatemax
stargatemax.com
Vasta