Kas loo introst võib olla lauljale abi?

Tegevmuusikute rõõmud ja mured

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Kas loo introst võib olla lauljale abi?

Postitus Postitas Marchrabbit »

Olen täheldanud,et mõnede lugude laulmisel kipub paar esimest rida kuluma sisse elamiseks,ehk õige helikõrguse kättesaamiseks. Eriti karm ongi nende lugudega,kus on väga lühike intro ja tuleb esimestest taktidest kohe laulma hakata. Eila vaatasin televiisorist saadet "Õhtusöök Viiele" ja seal tekkis ühel väga staazikal pilli ja laulumehel sama probleem,et esimesed paar rida ei olnud päris täpsed. Kas selle probleemi lahendamisel võib abi olla näiteks pikemast introst,et jõuaks selle ajal õige noodi üles otsida? (oma peast)
ansambel "Lihtsad Poisid"
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Kas loo introst võib olla lauljale abi?

Postitus Postitas raen »

Pikem intro aitab kindlasti õigele helistikule paremeni pihta saada. Aga kindlasti aitab seda ka korraliku monitori omamine - kui ikka ei kuule ennast laval normaalselt, siis "valetab" ka parim laulja
alland
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 63
Liitunud: 15 Juul 2009, 20:13

Re: Kas loo introst võib olla lauljale abi?

Postitus Postitas alland »

Inimese häälepaelad "laulavad kaasa" juba ka siis, kui nad veel häält ei tee, see on nagu "mõttes laulmine". Üsna sageli ei ole vaja isegi teadlikult "mõttes laulda", piisab muusika kuulamisest (seepärast ka teatud häälepaelte haiguse korral pole keelatud mitte üksnes laulmine vaid muusika aktiivne kuulamine). Intost on kasu siis, kui mõttes sellega "kaasas oled".

Heaks harjutuseks on "mõttes laulmine" ja siis kohe häälega sama tooni tabamine (st mõtled, et laulad seda ja siis lauladki). Kui on pill ka ligi, saad täpsemalt hinnata, kas said pihta. Järgmiseks sammuks on mõttes kindla intervalli laulmine ja siis proovida ka häälega, kas said mõeldud intervallile pihta. Tegelikult seda asja tehakse mistahes koorides ja seal kaasategemine annab ka soololaulmisele juurde (koorijuht annab hääled ja koor hakkab laulma, ei mingit intort :))

Kui lugu ei ole väga selgeks lauldud, siis ei pruugi pikk intro ka aidata õige otsa peale. On juhtunud, kus meloodiakäik on üldiselt selge, aga alustatakse nn valest kohast ja paar takti lauldakse meloodia asemel mingit harmooniat. Kasulik võib olla selliste problemaatiliste lugude puhul meelde jätta nn avaintervall põhihelisitku (toonika) suhtes. Näiteks, "põdral maja metsa sees" algab "alt üles kvardiga (4 astet) toonika suhtes" või "elas metsas mutionu" puhul "toonika suhtes kvindist (5 astet) üles terts (3 astet) alla". Seda saab enda jaoks ka numbritega tähistada (vastavatest näidetest näiteks -4 0 ja +5 -3).

Enda kuulmine on loomulikult ka väga oluline, nagu öeldud. Üldiselt kuuleb "naturaalsetes" oludes laulja end sisekõrva (läbi pea) kaudu ja seejärel osalt ka ruumist peegelduva heli kaudu. Kui saatemuusika on juba üsna kõva, siis kõik muud instrumendid võivad sinust üle olla. Monitor peaks seda parasjagu kompenseerima, aga mitte üksnes enda vaid ka teiste muusikute kulmiseks parasjagu. Erinevad lauljad vajavad "rajalpüsimiseks" erineval määral monitori tuge (ja erinevaid komponente monitoris - meloodiat, harmooniat, rütmi) ja möödalaulmine (sealhulgas nii meloodias kui rütmis) on võimalik nii siis, kui kuuled end liiga vähe kui ka siis, kui kuuled end (eriti muu saatemuusika suhtes) liiga palju.
Korg KronosX & M3 & Pa2x Pro • NI Komplete 7 & Kore 2 • Reaper • Ableton • Omnisphere • soundcloud.com/allandd
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Re: Kas loo introst võib olla lauljale abi?

Postitus Postitas Marchrabbit »

See numbrite värk on veel minu jaoks keeruline. Monitorid peaks küll tulevikus plaani võtma,kuigi väga paljud "pubimuusikud"vist ei kasuta,kuna see on jälle täiendav kola,mida peab tassima. Igaljuhul on musitseerimisel esmaseks kriteeriumiks kvaliteet! Lahendust tuleb otsida,nii kaua,kuni õnnestub see leida.
ansambel "Lihtsad Poisid"
Vasta