Väike õpetlik katse kitarri helipeadega

Tegevmuusikute rõõmud ja mured

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Väike õpetlik katse kitarri helipeadega

Postitus Postitas raen »

Mässasin siin oma kitarriga - otsisin sobilikku helipead, vahetasin neid ja katsetasin erinevate mudelitega. Alustasin sellest, et olemasolev "humbucker" tüüpi helipea oli liiga tuim, bassine ja igava soundiga. Oli ka selge, et "humbucker" üleüldse pole minu stiil ja, et vaja on midagi teravamat ja õhulisemat. Ehk siis strat-tüüpi "single coil" helipead. Saigi selline pilli külge aretatud ja sound oli täpselt selline, nagu mulle meeldis. Aga kohe sai ka selgeks, et "humbucker" pole mitte ilma asjata saanud nimeks "müratapja" - "single coil" on nimelt väga aldis igast mürinaid külge võtma. No, siis oli järgmine käik pill varustada "noisless single coil" helipeaga, mis küll oma olemuselt on ka "humbucker", aga kirjade järgi võimaldab sellist soundi, nagu seda üks õige ja ehe "single coil" teeb. Mis oli selle katse tulemus? Kuulake ise!

"Single coil" on siin - http://www.vaikene.net/raen/musa/stewmac.mp3
"Noisless" aga siin - http://www.vaikene.net/raen/musa/dimarzio.mp3

Ma ei taha siin tekitada teemat, et kumba tüüpi helipea on parem, kas "single coil" või "humbucker". Mõlematel on oma spetsiifiline sound ja seetõttu ka oma muusikalised väljundid. Ja kindlasti ka oma austajad. Mina pean aga tunnistama, et "humbucker" ei ole minu maitse järgi ja paraku on ka see "noisless single coil" siiski üsna "humbuckerliku" iseloomuga. Ju ma pole siin üksi, miks muidu neid müra-altimaid "single coile" ikka edasi toodetakse-kasutatakse.

PS. Leidsin ühest foorumist väga asjaliku kommentaari -

Two different approaches that really address two different types of noise.

Single coil pickups detect hum because the hum is present as an electromagnetic field in our environment. Since the pickups MUST be exposed in order to detect the string signal (which is also an electromagnetic event), then shielding cavities and such cannot eliminate this hum. There is no mechanism that separates the string signal from the other (unwanted) signals.

That said, shielding does prevent noise from entering other areas of the circuit and may be worth doing. In my own experience, I have seen only modest real-world improvements from shielding as the primary noise source remains the pickups themselves.

True noiseless pickups are all humbuckers. They use a mechanism that effectively separates the string signal from the other outside signals, and in general will provide far lower noise levels than any single coil pickup regardless of the shielding. This includes the Kinmans, Bardens, EMGs and others.

A set of these pickups in an unshielded guitar will be quieter than a fully shielded guitar with single coil pickups. Every time.

All that being said, few seem to doubt that the noiseless pickups available today do not sound quite like their single coil brethren. That isn't necessarily bad, but if you have a strong preference for the traditional sound of Fender style single coils you might be disappointed.

I have gone back and forth. For a while I really enjoyed EMGs for their quiet consistency, but then went back to VanZandts (hum and all) for their very different character. Fortunately the noise issues are minimal in my settings and so I can live with that buzz.
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: Väike õpetlik katse kitarri helipeadega

Postitus Postitas Ivar »

No ei ole noisless single coil humbuckeri soundiga!!! Kasutan oma stratil Kinman noisless helipäid, ning strati sound on täiesti alles. Salvestasin siia vabas vormis mõned näited http://www.hot.ee/reinlaaneorg/Kinman.mp3
Kasutasin kõiki helipeade kombinatsioone: 1) N; 2) N+M; 3) M; 4) M+B; 5) B; 6)N+B; 7) N+M+B Selgituseks siis: N-neck, M-middle, B-bridge

Raen-kas tundub tõesti humbuckeri soundi moodi? :)
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Väike õpetlik katse kitarri helipeadega

Postitus Postitas raen »

Ega ma väidagi, et noisless on üksühele humbuckeri soundiga. Väidan seda, et noisless on HUMBUCKERLIKU ISELOOMUGA. Kui ma nüüd asjast olen õigesti aru saanud, siis noisless ongi sisuliselt humbucker, selle vahega, et kui humbuckeril on magnetid kõrvuti, siis noislessil üksteise kukil. Loomulikult on noisless püütud soundliliselt teha nii single coili moodi, kui võimalik, aga erinevused on siiski olemas. Single coil on õhukesema soundiga ja tundlikum, heli iseloom ja valjus sõltub väga sellest, kui kõvasti keelt tõmbad. Noisless on paksem ja tummisem, kompresseeritum ja ühtlasem.

Usun, et need erinevused peaksid välja kostma ka nendest helinäidetest, mis ma tegin, aga kõige paremeni saab muidugi aru siis, kui mõlemaid helipäid kõrvuti proovida.

Ära saa valesti aru, Ivar, noislessid on igati OK-d asjad, eriti veel Kinmanid, mis on ikka pagana hinnalised asjad! :D

Minu selle postituse eesmärk polnud mitte ühte, teist või kolmandat helipea tüüpi maha teha, vaid tõdeda, et noisless single coil pole siiski 100% sama, mis tavaline single coil. Koos müradest vabanemisega tuleb arvestada ka soundi teatud iseloomu erinevustega. See võib mängijale sobida, aga võib ka mitte, nagu minu puhul on.
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: Väike õpetlik katse kitarri helipeadega

Postitus Postitas Ivar »

Nojah-ma ei ajagi taga 100% 50-ndate aastate fendri soundi, vaid otsin mulle sobivat ja head soundi. Mulle, kes ma kasutan nii dravi, kui ka kompressorit eraldi ja koos, on müravabad heliped väga olulised, sest nimetatud efektid tõstavad ka mürataset. Ja mürarikas sound pole hea-kui müra kostab pausi ajal, saab veel hakkama, aga on kohti, kus müraväli on nii tugev, et see kostab ka loo seest välja, ning see on tõeliselt häiriv. Olen ka stuudios müradega hädas olnud.
Vasta