Kuidas õppida süntesaatorit mängima?

Tegevmuusikute rõõmud ja mured

Moderaator: Moderaatorid

Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: Kuidas õppida süntesaatorit mängima?

Postitus Postitas Ivar »

Olen päris mitmeid mänge teinud üksi elektrikitarri ja trummimasinaga, ning lühidalt vastates-on võimalik sedasi regullida, aga see on siiski suhteliselt komplitseeritud asi tehniliselt. Katsetasin päris mitmeid mänge enne kui leidsin sobiva mooduse, et alumine ots kannaks.Erinevatel pillidel on reguleeringud samuti erinevad.
Aga teine asi on see, et nii on ka väga keeruline mängida, ning pead väga täpselt teadma, kuidas bassipartiid kitarripeal mängida, et põhi kannaks, samal ajal pead lisaks bassipartiile juurde mängima saatepartiid ja soolo ajal soolot kah, kui just looperit ei kasuta, mida olen ka osades lugudes teinud. Nii et sõltub kitarristist-kui ta valdab sellist mängustiili, siis jah, põhimõtteliselt on võimalik aga teatud piirangud muusikalises mõttes jäävad. Soovitan vaadata Tommy Emmanuelli mängu kui on soov sellist stiili viljeleda. Mulle selline lähenemine meeldib :)
alland
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 63
Liitunud: 15 Juul 2009, 20:13

Re: Kuidas õppida süntesaatorit mängima?

Postitus Postitas alland »

Marchrabbit kirjutas:Kas akustiline( elektroakustiline) kitarr on võimalik mikserpuldist sedasi ära reguleerida,et kannaks ka bassiosa välja? Sellisel juhul paneks sündi pealt ainult rütmimasina ja toetaks parema käega akordidega või teeks seda akordion.
Nagu juba eespool öeldud sõltub see veidi rohkem kitarrimängija võimekusest. Põhimõtteliselt saab muidugi kitarri mängida bassikeeli sõrmitsedes, aga see päris bassiosa üldjuhul ei asenda ja mikser seda puuduvat tasa ei tee. Kuni leiate bassimängija, ja kui sünt lubab klaviatuuri splittida, siis võib teha katset teha nii, et panna vasaku käe alla bass - kui sündist vaid rütmiosa järele jääb, siis vasakul käel hea tegevust leida bassiosa mängides.
Korg KronosX & M3 & Pa2x Pro • NI Komplete 7 & Kore 2 • Reaper • Ableton • Omnisphere • soundcloud.com/allandd
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Kuidas õppida süntesaatorit mängima?

Postitus Postitas raen »

Marchrabbit kirjutas:Kas akustiline( elektroakustiline) kitarr on võimalik mikserpuldist sedasi ära reguleerida,et kannaks ka bassiosa välja?
Siin tuleb asjale lähendeda kahte aspekti silmas pidades -

1. Sagedusvahemik, mida basskidra bändis täidab. - eks annab ikka EQ-d sobilikult sättides ka akustilisest kidrast jämedamaid sounde välja võluda, aga võid olla täitsa kindel, et päris basskitarri ei õnnestu ikkagi asendada. Basskitarr on instrument, mis on just bassinootide tarbeks ehitatud ja aastakümneid arendatud. Siin on omad füüsilised ja elektrilised põhjused, miks akustiline või tavaline elektrikitarr ei tee tõelise basskitarri häält.

Iseasi on MIDI-väljundiga kidra, kus häält teeb hoopis soundimoodul, aga see pole Sinu puhul vist praegu teema

2. Partii, mida basskitarr mängib. - mina olen seda meelt ( ja võin kihla vedada, et kõik maailma basskitarristid sekundeerivad mulle ), et basskitarr pole bändis vaid pelgalt ähmase madala müdina tekitaja, vaid tal on ka muusikaliselt oma roll mängida. Ja, sõltuvalt muidugi stiilist, võib see esitatavas muusikas mõnikord olla päris kandev ehk ka keeruline. Tõsi, oskajamad kitarristid, ühele siin ka Ivar viitas, suudavad korraga kitarril esitada nii kitarri, kui basskitarri partiid, ja teevad seda üsna veenvalt, aga see nõuab tõeliselt head koordinatsiooni ja eeldab kindlasti pikki aastaid tihedat harjutamist. Aga lõppkokkuvõtteks - ühel pillil üritada korraga kahe pilli partiisid mängida, see on alati kompromiss. Ehk siis - duo, mis koosneb virtuoossest basskitarristist ja virtuoossest kitarristist võimaldab alati huvitavamat ja mitmekesisemat muusikat mängida, kui üksik kuitahes virtuoosne kitarrist seda suudab.
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Re: Kuidas õppida süntesaatorit mängima?

Postitus Postitas Marchrabbit »

Kuna meil on algajate bänd,siis kindlasti ei ole vist mõtet üritada akustilise kitarriga bassiosa katma hakata. Mõttearendus tekkis küll sellest,et sünt mängib automaatsaatega lood nii täis,et sinna teisi pille ei kipu mahtuma. See dekoratiivkidramehe mõte ka ei sobi,kuna meie pundis ongi kidramees kõige kogenum pillimees üldse. Ilmselt proovime esialgu sündil automaatsaate miinimumi peale lülitada ja kitarri ikka kuidagi ära mahutda. Yamaha PSR E313 ei võimalda kahjuks sellist funktsiooni,kus automaatsaates oleks ainult rütm ja bass.See oleks parem lahendus. Split funktsioon on küll olemas,aga esialgu mul veel probleem oma käsi nii erinevaid asju tegema panna. Peab veel harjutama.
ansambel "Lihtsad Poisid"
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Re: Kuidas õppida süntesaatorit mängima?

Postitus Postitas Marchrabbit »

Vahepeal on tekkinud üks küsimus. Nimelt pakub minu Yamaha PSR E313 võmalust automaatsaate kasutamisel vasaku käega akoorde vahetada ainult ühe või kahe sõrme abil. Põhiakordi saamiseks vajutangi selle kõige madalamat klahvi,kui soovin sama asja minoorselt ,siis võtan põhiklahvile kõrvale vasakult poolt,esimes musta klahvi ja sept akordi(7) saamiseks võtan põhiklahvile kõrvale vasakult poolt esimese valge klahvi. Kas selline lihtsustatud süsteem on peal kõigil pillidel? Pean silmas hinnaklassi alates 7000 eek. Sedasi on päris mugav ja lihtne mängida,aga kui osta nüüd näiteks mõni KORG või ROLAND pill ja siis selgub,et nendel ei saagi akorde lihtsustatult vahetada,siis peaks hakkama otsast peale ringi õppima?
ansambel "Lihtsad Poisid"
alland
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 63
Liitunud: 15 Juul 2009, 20:13

Re: Kuidas õppida süntesaatorit mängima?

Postitus Postitas alland »

Sellist moodust nimetatakse sageli "Single finger" või "one finger" kohtades kus on juttu "chord auto accompaniment fingering". Korg PA seeria arrangeritel on see meetod toetatud küll. Kallimatel pillidel lisanduvad aga enamasti muud võimalused saate juhtimiseks (expert mode, pööratud akordid, manuaalne bass, akordide tuvastamine üle terve klaveri ilma splitita jmt), mis panevad selle lihtsustatud versiooni peagi kõrvale jätma.

Seda ühesõrme akorditamist tegelikult ei soovitaks "käe sisse harjutada", sest see taandarendab vasaku käe ja aju koostööd klahvpilli mängimisel (mõnikord ju tahaks vasakut kätt ka klahvpillil nagu "päriselt" kasutada) ning välistab keerukamate ja samas muusikaliselt rohkem väljendusviise pakkuvate akordide kasutamise - ega kogu elu piirdu vaid duuride, mollide, septakordide ja septakord-mollidega (kui vajutad akordi juurnoodile vasakult musta ja valge korraga - ja veel, enamus pille ei sea piiranguks, et neid vasakult vajutatavaid "lisaklahve" peab otse akordi juurnoodi kõrvalt vajutama - kui pill on single finger moodis, siis võib see vasem klahv olla ka kaugemal...).
Viimati muutis alland, 15 Veebr 2010, 19:45, muudetud 1 kord kokku.
Korg KronosX & M3 & Pa2x Pro • NI Komplete 7 & Kore 2 • Reaper • Ableton • Omnisphere • soundcloud.com/allandd
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Re: Kuidas õppida süntesaatorit mängima?

Postitus Postitas Marchrabbit »

Tänan nõuande eest.Tundub,et olengi juba lasknud ennast pillil ära rikkuda ja nüüd tuleb valus ümberõppe periood käsile võtta. :oops:
ansambel "Lihtsad Poisid"
alland
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 63
Liitunud: 15 Juul 2009, 20:13

Re: Kuidas õppida süntesaatorit mängima?

Postitus Postitas alland »

See rikutus läheb üle, kui sundida vasakut kätt "normaalselt käituma" (alustasin ise ja olin "sõltuvuses" ühe näpu akordidest omal ajal,aga niipea kui avastasin pillid, mis suudavad vasakut kätt tõlgendada nagu "päris", lõpetasin ühenäpu akordid). 8)
Korg KronosX & M3 & Pa2x Pro • NI Komplete 7 & Kore 2 • Reaper • Ableton • Omnisphere • soundcloud.com/allandd
metsasarv
Algaja
Algaja
Postitusi: 4
Liitunud: 04 Mär 2010, 16:35

Re: Kuidas õppida süntesaatorit mängima?

Postitus Postitas metsasarv »

Tere.
Minu esimeseks nn arranger-tüüpi pilliks oli üks hiina pannikene, pisikeste klahvidega. Kasutasin ka seda single finger mode´t . Mingi paar aastat hiljem sain oma käes hoida ühe hea kadunud sõbra "skertso´t", vene pill, akordisaade töötas ilma akordimäluta, ehk ainult niikaua, kui vasakul klahve all hoidsid. Ja ei mingit automaatset akordimoodustamist ühest klahvist, kõik tuli ise moodustada. See pill oli minu jaoks räige pedagoogilise toimega. Pealegi veel suurte ja suht raskepoolsetete klahvidega. Siis tuli Yamaha pss 270. Toimis nii single finger kui täisakord. Vahepeal veel paar suuremat asja ja praegu (rahapuudusel :) Roland e-300, millel olen järjest enam hakanud kasutama seda üle klaveri nn piano modet, vaheldumisi vasaku spliti osa intelligent modega. Lihtne pill, õnneks vastavad nupud ilusti väljas, ei pea tuhlama menüüdes. Piano trio jaoks muhe variant. Kui kunagi väga-väga rikkaks juhtun saama ja uie pilli soetama (hetkel üks kandidaatidest pa2x), siis kindlasti proovin kindlasti erinevaid uusi intelligentseid chord-modesid ja vaatan, mis sealt külge võb hakata :-)
Jõudu kõigile saatusekaaslastele-klõbistamishaigetele! (kui klapid peas, siis kostab toas ikka üks klahvide klõbin ja pedaali tamp :-)
Kasutaja avatar
Morino
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 53
Liitunud: 01 Apr 2010, 17:50

Re: Kuidas õppida süntesaatorit mängima?

Postitus Postitas Morino »

Tänapäeval on olemas küll igasugused õpikud aga õige oleks ka eratunde võtta! Tihti ei saa iseõppija aru kui on mängimises vigu teinud.
Vasta