Pakane ja helitehnika.

Tegevmuusikute rõõmud ja mured

Moderaator: Moderaatorid

Vasta
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Pakane ja helitehnika.

Postitus Postitas Marchrabbit »

Paras aeg natuke seda teemat ka arutada. Kui palju peab näiteks külmast autost toodud tehnika enne seisma,kui võib vooluvõrku panna.
ansambel "Lihtsad Poisid"
alland
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 63
Liitunud: 15 Juul 2009, 20:13

Re: Pakane ja helitehnika.

Postitus Postitas alland »

Üldine vastus oleks: sisse ei tuleks lülitada kuni seade on saavutanud ruumi temperatuuri. Parem oleks üldse suuri temperatuuri/niiskuse kõikumisi vältida - kui on võimalus, siis autos võiks hoida mõistlikku temperatuuri ja mitte külma masinasse tehnikat ootama jätta. Kui temperatuurimuutust ei õnnestu vältida, siis tuleks üritada vältida järske mutusi ja tehnika toomist külmast kohast otse suure õhuniiskusega ruumi (saunapeod :))

Abiks on ka kotid ja ümbrised pillidele ja tehnikale ajaks, kui neid tuleb (eriti läbi õuetemperatuuri) transportida.

Tuleks tähele panna vähemalt kahte efekti, mis käivad temperatuuri muutusega kaasas - soojuspaisumine (mõjub rohkem akustilistele ja muud täppishäälestust nõudvatele pillidele) ja õhuniiskus ning kondenseerumine - ebatervisilik elektroonikakomponentidele.

Konkreetne aeg sõltub temperatuuride erinevusest ja siseruumide õhuniiskusest, tasub jälgida, kas sissetoodud asjade metallosadele tekib "udu" ja oodata, kuni see kadunud on.
Korg KronosX & M3 & Pa2x Pro • NI Komplete 7 & Kore 2 • Reaper • Ableton • Omnisphere • soundcloud.com/allandd
Kasutaja avatar
raen
Autor
Autor
Postitusi: 1314
Liitunud: 17 Okt 2004, 18:33

Re: Pakane ja helitehnika.

Postitus Postitas raen »

Talvel ei tasuks ühtegi pillimänguga seonduvat asja pikemaks ajaks autosse ( näiteks järgmise õhtu mängu ootama ) jätta. Isegi läbikülmunud kõlarijalad kattuvad sooja ruumi tuues vastiku kondensveega ja detailid lähevad rooste. Rääkimata siis peenemast elektroonikast, mis võib niiskena kergesti otsad anda.

Kui asi piirdub pelgalt toast autosse ja autost tuppa transaga, siis ei jõua asjad eriti külmuda, aga igaks juhuks mina ei lülitaks riistu õuest tulles ja lavale üles sättides kohe vooluvõrku. Mõistlik oleks lasta neil enne aklimatiseeruda. Kui pikalt, see sõltub vajadusest ja sellest, kui palju aega on. Enamasti on käega katsudes ja peale vaadates aru saada, kas temperatuurid on enamvähem ühtlustunud ja niiskus kadunud

Olen olnud olukorras, kus täiesti läbikülmunud võimendi kattus tuppa tuues suisa jääga ja sai soojapuhuriga riistad ülessulatatud, enne kui elektrit julgesin anda.
Marchrabbit
Äss
Äss
Postitusi: 221
Liitunud: 15 Mai 2009, 22:51

Re: Pakane ja helitehnika.

Postitus Postitas Marchrabbit »

Vot see oli mul meeles,et olen kusagilt lugenud soojapuhuriga soojendamise kohta :wink: Mingeid erilisi nippe niisis polegi vist. Kehtib enam vähem sama põhimõte,mis muu elektroonika puhul.Tuleb jälgida kondensniiskust .Niiskus võib väliüritusel tekkida ka esinemise ajal. See on muidugi juba rohkem suvine teema. Olen olnud diskor jaanõhtul,kui temperatuur langes nullilähedale. See oli ka huvitav elamus. :D
ansambel "Lihtsad Poisid"
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: Pakane ja helitehnika.

Postitus Postitas Ivar »

Mina kui õppinud elektroonikainsener jätsin küll pultvõimendi eelmine talv autosse, kui külma oli -30 kraadi, muust asjadest rääkimata (ainult kitarri ja kohvri, kus oli trummimasin) võtsin tuppa. Kui pubisse läksin olid juhtmed täiesti jäigad. Sisse lükkasin suht kohe kui olid asjad püsti pandud (ca 15-20 min). Töötab siiamaani :). Pole ka kõlaritega miskit juhtunud, mis on igasugust temperatuuri autos saanud (suvel ju jälle läheb päikesega auto tohutult palavaks). Mitte et ma seda õigeks pean, aga mõelge sellele, et auto on ka elektroonikat täis ja töötab see igasuguse ilmaga. Kõrgepinget tarvitavad asjad (arvutimonitorid, telekad) on muidugi ise teema. Seal tekib kergemini läbilöök. Teoreetiliselt võib ju kondents lühise tekitada, aga samas esinemispaika sõites läheb tavaliselt auto soojaks ja esinemispaigas jõuab ka veel soojeneda. Aga jah, kui ikka tehnika jääs on või niiske, võiks oodata kuni ära kuivab (üles sulab).
alland
Autoriteet
Autoriteet
Postitusi: 63
Liitunud: 15 Juul 2009, 20:13

Re: Pakane ja helitehnika.

Postitus Postitas alland »

Kunagi anti seadmetele kaasa ka lubatud töötemperatuurid ja mõnikord ka õhuniiskuse tasemed. Tänapäeval on need peidetud erinevate logode ja sümbolite taha, mis pisikeses kirjas su seadme tagaküljel asuvad (CE jne). Autodele (ja selles leiduvale elektroonikale) esitatud nõuded on kindlasti erinevad tavapäraseks tarbimiseks mõeldud elektroonikale lubatud nõuetest ning üksikud näited (mul töötas, mul läks katki) ei tõesta midagi. Kõik nõuanded selles vallas on "üldkasulikud" oma iseloomu poolest ja apelleerivad tervele mõistusele :)
Korg KronosX & M3 & Pa2x Pro • NI Komplete 7 & Kore 2 • Reaper • Ableton • Omnisphere • soundcloud.com/allandd
Ivar
Äss
Äss
Postitusi: 213
Liitunud: 30 Okt 2006, 14:12

Re: Pakane ja helitehnika.

Postitus Postitas Ivar »

Nonii-hoidsin pultvõimendit öö ja ka terve järgmise päeva autos. Mängule sõita oli väga lühike maa. Temperatuur kusagil -2 kraadi ümber. Ruumis läks aega umbes 20 min kui üritasin võimendit, mis tagant kondentsist niiske, sisse lülitada. Korraks lülitus sisse, seejärel lülitus kogu toide välja. Proovisin veel paar korda, ikka sama. Soojendasin lambiga paar minutit ja proovisin uuesti-õnneks hakkas tööle ja õhtu jooksul rohkem jamasid ei olnud. Siit jõudsin järeldusele, et mitte pakane, vaid niiskus ikkagi on vaenlane antud juhul. Ehk siis-kui on tarvis asju autosse jätta (öösel või ka päeval), peab ruumis ikkagi ootama, kuniks kondents on kadunud. Arvan, et kui oleks pikem maa sõita mängule, oleks kondents autosoojusega ära kadunud. Jutt kehtib siis juhul, kui aparaat on salongis või universaalkerega auto lahtises tagaosas.
Vasta